Ipswich Town 1-1 Fleetwood Town: observațiile lui Stuart Watson

Ipswich Town a remizat cu 1-1 acasă, cu Fleetwood Town, aseară. STUART WATSON se uită înapoi la acțiune.

East Anglian Daily Times: Luke Woolfenden sărbătorește după ce a pus Ipswich Town în avantaj cu 1-0 împotriva lui Fleetwood Town pe Portman Road.Luke Woolfenden sărbătorește după ce a pus Ipswich Town în avantaj cu 1-0 împotriva lui Fleetwood Town pe Portman Road. (Foto: Steve Waller)

REGII COCATELOR

La fel ca în meciul precedent din ligă de acasă la Cheltenham, Ipswich a obținut o descoperire timpurie.

Încă o dată, Luke Woolfenden a fost omul care a retras mingea din apropiere, după ce un corner periculos Leif Davis a provocat haos în careu.

Nicio echipă din Liga 1 nu a marcat mai multe goluri (sau a produs mai multe șuturi) din lovituri goale decât Ipswich în acest sezon.

Este o întoarcere remarcabilă față de frustrările din campania anterioară.

Punctul primul ar trebui să fie mai mult de jumătate din bătălia din acest tip de jocuri împotriva jumătății de jos a opoziției.

Ipswich își oferise platforma perfectă pentru a continua și a câștiga. Din nou, în mod frustrant, nu au reușit.

East Anglian Daily Times: Kyle Edwards cade într-o provocare.Kyle Edwards cade într-o provocare. (Foto: Steve Waller)

CADEREA PLATĂ

Albaștrii au fost geniali în următoarele 10-15 minute, dar nu au putut să întoarcă complet șurubul.

Portarul vizitator, Jay Lynch, a respins un șut de Conor Chaplin din afara careului și a rămas fără suflare pentru a prinde tentativa inventiva de voleu a lui Freddie Ladapo cu genunchiul în colțul de sus.

Din păcate, acest lucru a dovedit vârful performanței.

Meciul a alunecat după câteva opriri de accidentare. Ipswich începu să arate neobișnuit de neglijent și divagator. Fleetwood a câștigat în mod vizibil încredere.

Lucrurile s-au înrăutățit după repornire. Fleetwood, lovind tackle de care managerul Scott Brown ar fi fost mândru în timpul zilelor sale de joc, a câștigat dreptul de a juca. Ei au completat 252 de pase împotriva celor 157 ale lui Ipswich.

Town arăta ca echipa oaspete, săpat și căutând să lovească contra.

East Anglian Daily Times: Leif Davis este eliminat de doi jucători din Fleetwood Town.Leif Davis este eliminat de doi jucători din Fleetwood Town. (Foto: Steve Waller)

JUMĂTATEA DREPTĂ A MCKENNA

Egalizarea lui Fleetwood a venit în al șaselea și ultimul minut al timpului de oprire, când înlocuitorul Cian Hayes a văzut un șut speculativ de la distanță lungă deviând din lovitura de cap a lui Cameron Burgess, buclă peste Christian Walton și în afara stâlpului îndepărtat.

Șeful Blues Kieran McKenna a numit golul „norocos” și „nemeritat”. Cred că are dreptate pe jumătate.

Este adevărat că, cu toată posesia și agresivitatea lor, Fleetwood nu și-a creat o mulțime de șanse.

Iar Ipswich ar fi putut să distrugă jocul când Cameron Humphreys a introdus mingea de la o distanță apropiată în minutul 77.

Au existat, totuși, câteva focuri de avertizare majore.

Daniel Batty a alunecat în momentul vital, după ce Fleetwood a trecut prin apărarea orașului, a fost un blocaj uriaș.

Apoi, fostul atacant al orașului, Joe Garner, a văzut o lovitură de cap dintr-o lovitură de colț eliminată acrobatic de pe linie de excelentul Davis la trei minute de la final.

Pentru banii mei, Cod Army – și cei 66 de fani călători ai săi – au meritat să facă călătoria lungă înapoi în Lancashire cu încă un punct în buzunar.

East Anglian Daily Times: Penalty?  Kayden Jackson este provocată în careu de Shaun Rooney de la Fleetwood cu întârziere.Tristeţe? Kayden Jackson este provocată în careu de Shaun Rooney de la Fleetwood cu întârziere. (Foto: Steve Waller)

Apeluri la penalizare

Acestea fiind spuse, Ipswich a văzut două apeluri majore ale penalităților respinse în acest joc.

Cameron Burgess s-a trezit la grămadă după ce s-a încurcat cu Josh Earl într-un corner chiar înainte de pauză.

Nu l-am văzut din spate, dar McKenna a spus că jucătorul lui a fost „placat de rugby din spate”.

Apoi, la câteva secunde după egalizarea lui Fleetwood, Kayden Jackson părea să fie împinsă din spate în careu de Shaun Rooney.

Dacă vechea zicală că „deciziile se echilibrează pe parcursul unui sezon” este adevărată, atunci Ipswich are o mulțime de credit în bancă.

East Anglian Daily Times: Jucătorii de la Ipswich Town reacționează după ce au primit o egalare târziu împotriva lui Fleetwood.Jucătorii de la Ipswich Town reacționează după ce au primit o egalare târzie împotriva lui Fleetwood. (Foto: Steve Waller)

PUNCTE PIERDE

Ipswich a fost la doar câteva secunde să ajungă în vârf și narațiunea fiind „un semn al unei echipe bune care câștigă atunci când nu sunt la cel mai bun nivel” și „este grozav că putem face parte din acest tip de meciuri serioase acum”.

În schimb, vorbim de 11 puncte pierdute acasă, cinci goluri primite în minutul 89 sau mai târziu în acest sezon și doar trei goluri marcate în ultimele patru meciuri de ligă pe Portman Road.

Acestea sunt marginile frumoase ale fotbalului.

Ca întotdeauna, este important să păstrați o anumită perspectivă. Ipswich are 2,1 puncte pe meci. Ei sunt pe o serie de șase meciuri neînvinși în ligă. Există o pernă majoră pe locul șapte.

Dar, de asemenea, nu este nedrept să subliniem că a fost cea mai proastă performanță a lui Town din campanie, că a urmat una destul de proastă împotriva lui Portsmouth în Trofeul Papa John și că apar unele tendințe îngrijorătoare.

Este acesta un semn că o echipă accidentată începe să se estompeze puțin înaintea unor meciuri mari din decembrie? Toate zorile false și dezamăgirile din ultimii ani stârnesc în mod firesc astfel de îndoieli. Depinde de McKenna și de jucători să-i smulgă rapid pe cei din naștere (cum au făcut-o în mod regulat în acest sezon) când Peterborough va sosi în Suffolk sâmbăta viitoare, la prânz.