Leicester 0-8 Chelsea: Managerii îngrămădesc nenorociri pe Foxes care se luptă cu o afișare nemiloasă

Fran Kirby a marcat primele două goluri WSL ale sezonului

Chelsea a făcut o treabă ușoară pe Leicester pentru a-și menține apărarea impresionantă a titlului în Super League feminină pe stadionul King Power.

Blues au avut cinci goluri clare la pauză datorită lui Guro Reiten, Fran Kirby, Jessie Fleming, Niamh Charles și Sam Kerr.

Fleming și-a luat apoi al doilea și înlocuitorul Beth England a ajuns pe locul șapte acasă.

Kirby a adăugat un optimist într-o după-amiază nemiloasă pentru lideri.

I-au trebuit doar patru minute pentru ca Chelsea să preia conducerea prin Reiten, care a alunecat mingea în colțul de jos după un joc inteligent de legătură cu Kirby.

Reiten a primit apoi primul dintre cele patru pase decisive opt minute mai târziu, introducând mingea în Fleming și lăsând-o cu un final simplu de la distanță scurtă.

Pe deplin controlat, Chelsea a început să se străduiască mai mult, marcând de trei ori în ultimele șase minute ale primei reprize.

Kirby a intrat în joc cu un finisaj elegant pe exteriorul cizmei, înainte ca Charles să se îndrepte spre casă dintr-un colț al lui Reiten.

Pentru a nu fi mai prejos, Kerr a adăugat o cincime, deoarece asistența lui Reiten a furat din nou spectacolul. Mingea ei de căutare i-a lăsat australianului o sarcină ușoară, dar finalizarea ei a fost în general emfatică.

La cinci minute după pauză, Fleming a sporit mizeria lui Leicester. Degajarea redusă a lui Jemma Purfield de la crucea lui Charles a căzut asupra ei, iar ea a expediat cu încredere.

La câteva momente după introducere, Alsu Abdullina și Anglia au făcut echipă pentru ca acesta din urmă să meargă acasă al șaptelea la 15 minute de la final.

Mai era timp ca Kirby să plece acasă târziu, cu Abdullina din nou implicată.

Brilliant Blues marchează reperul Hayes în stil

Acest rezultat nu este o surpriză. Leicester, deși s-a îmbunătățit în ceea ce privește performanța sub Willie Kirk, a intrat în acest joc în partea de jos a tabelului fără un punct în primele opt jocuri.

Pe de altă parte, campionii au început să știe că vor avea nevoie de o victorie pentru a rămâne acolo după Victoria zdrobitoare a lui Manchester United asupra lui Aston Villa la Old Trafford.

Deși nu și-au putut egala sau depăși dominația numerică de la ultima vizită a King Power în martie, când au câștigat cu 9-0, dominația lor aici a fost la fel de evidentă.

A fost spectacolul lui Reiten în prima repriză, iar mingea ei pentru Kerr a fost deosebit de atrăgătoare, deoarece a avut un record WSL de patru pase decisive.

Dar diferența de calitate a fost atât de mare încât aproape toată lumea și-a avut momentul în cel de-al 300-lea joc al antrenoarei Emma Hayes.

Leicester s-a luptat din greu, dar va fi ușurat. Sezonul lor nu este definit de jocuri grele ca acesta, deoarece rămân cu patru puncte în spatele Reading, locul 11.