Steven Schumacher: Plymouth Argyle a primit ceea ce merita în înfrângerea Port Vale

Pelerinii au fost învinși în Ligue 1 pentru prima dată după 16 august, când au pierdut cu 2-0 cu Port Vale la Home Park.

Steven Schumacher a fost sincer cu evaluarea sa cu privire la înfrângerea cu 2-0 a lui Plymouth Argyle în Liga 1 în fața Port Vale într-un Home Park sold-out, recunoscând că vizitatorii au fost echipa mai bună și câștigători demni.

Managerul Pilgrims a recunoscut că echipa sa nu arăta ca de obicei, dar a subliniat că totuși a creat câteva șanse bune de gol.

Cu toate acestea, Argyle nu a putut transforma niciunul dintre ei, deoarece nu au reușit să înscrie într-un meci din ligă pentru prima dată în acest sezon.

Aceasta a însemnat seria lor de nouă victorii în ligă acasă în acest sezon s-a încheiat, deoarece au suferit prima lor înfrângere de la pierderea cu 5-1 în deplasare cu Charlton Athletic pe 16 august.

Pilgrims au mers 15 meciuri de ligă neînvinși înainte de a pierde în fața lui Vale, pentru care atacantul James Wilson a marcat de două ori în șase minute la jumătatea reprizei secunde.

Schumacher a spus: „Nu am jucat bine. Am crezut că Port Vale merită victoria, probabil că ei au fost partea mai bună pe tot parcursul jocului.

“A fost una dintre acele seri care a fost frustrantă. Nu eram ca noi, dar ne-am creat totuși niște șanse mari pe care nu am reușit să le luăm”.

Schumacher a fost nevoit să execute o interdicție de un singur joc împotriva lui Vale și a stat în tribuna de jos la Mayflower alături de directorul de fotbal Neil Dewsnip.

Managerul Argyle a putut, însă, să vorbească prin aer cu asistentul managerului Mark Hughes în zona tehnică pe tot parcursul jocului.

Schumacher a spus: “Nu a fost nicio problemă de comunicare. Mark a fost la urechea mea tot timpul. Am simțit că echipa în ansamblu, eram puțin plati.

„Nu i-am dat niciodată publicului ceva pentru a începe și probabil că am primit ceea ce am meritat în joc. Nu pot să subliniez asta, dar jucătorii înțeleg că nu am fost acolo tot timpul.

“Nu am făcut lucrurile de bază suficient de bine, ceea ce ne-a dus în fruntea ligii. Am scăpat cu asta și am fost pedepsiți”.

Vale a luat conducerea în minutul 65 când, dintr-un corner, o lovitură de cap a fundașului Nathan Smith la lovit pe Wilson și mingea a fost redirecționată în plasă după un picior greșit Mike Cooper.

Schumacher a spus: „Au jucat bine. Au avut ceva energie și a doua minge părea să aterizeze mereu pe ei.

„În prima repriză, modelul acela le-a dat avantajul și au câștigat încredere în joc. Apoi golul pe care l-au primit a fost un pic neplăcut.

“A fost nevoie de o deviere dintr-un joc stabilit și ar fi putut fi în ofsaid, dar am crezut că sunt buni. Chiar nu le pot lua nimic.”

Managerul Argyle Steven Schumacher (dreapta) cu directorul de fotbal Neil Dewsnip în timpul meciului din Premier League împotriva Port Vale la Home Park vineri, 2 decembrie 2022 – Foto: Dave Rowntree/PPAUK

Wilson a făcut 2-0 la Vale în minutul 71, în timp ce Argyle a scăzut la 10 jucători după ce fundașul Nigel Lonwijk a suferit o accidentare la șold și înainte ca Brendan Galloway să fie gata să fie trimis în locul său.

Schumacher a spus: “Este cu adevărat sărac din partea noastră. Inlocuitorul ar trebui să fie gata, cu tricoul. Brendan ar fi trebuit să-și ducă lucrurile și am fi putut să-l punem pe teren mai repede.

„Nigel a mers pe partea cealaltă. Poate că ar putea traversa terenul mai degrabă decât în ​​jurul lui. Asta ne oferă mai mult timp.

“A fost puțin plăcut să recunosc așa și frustrant. Așa că va trebui să discutăm și despre asta.”

La înlocuirea forțată a lui Lonwijk, șeful Pilgrims a adăugat: “Cred că este bine. Tocmai a suferit o lovitură la șold. S-ar putea să aibă dureri, dar nu este o accidentare musculară, așa că sper că nu este prea gravă”.

Ar fi putut fi o altă poveste pentru Argyle dacă Ryan Hardie ar fi marcat practic cu lovitura finală a primei reprize, mai degrabă decât să tragă peste bară de la mică distanță.

A fost una dintre multele șanse bune create de Pilgrims, cu Niall Ennis lovind un stâlp cu un șut la 2-0 în repriza secundă și apoi trimițând o încercare de urmărire peste bară câteva momente mai târziu.

Schumacher a spus: “Uneori ai nevoie de un pic de noroc, uneori ai nevoie de un pic de calitate. Mă gândesc la patru șanse foarte bune când atacanții noștri erau într-o poziție bună, pe care ne-am aștepta să le vedem. Ce iau pentru că băieții au fost într-o formă excelentă, după cum știm.

„Am fi putut juca până duminică și tot nu am fi marcat. Se simțea de parcă era unul dintre ei.

„În forma în care era Ryan Hardie, te-ai aștepta să intre unul în careul de șase metri, iar jocul este diferit. Și dacă Niall’s intră cu 15-20 de minute de la final, este 2-1 și mulțimea. apoi du-te și împingem.

„Cine știe ce s-ar fi întâmplat, dar am simțit că a fost una dintre acele nopți în care revenirea mingii a mers către ei, decizia le-a luat drumul pentru primul lor gol, iar al doilea l-am primit când am primit doar 10. ”

Pentru mai mult conținut Argyle pe care nu îl puteți găsi în altă parte, înscrieți-vă la buletinul informativ săptămânal Inside Home Park al lui Chris Errington AICI